Motor Freni Nedir?
Genel

Motor Freni Nedir?

Araba kullanmak harika bir deneyim. Bunlardan biri de geldiğiniz tepeden aşağı inmektir. Sürücü okullarında inişler ve çıkışlar hakkında öğretilen ilk şey, düşük viteste inip çıkmaktır. Çünkü arabalarda alt viteslerde çekiş daha güçlüdür ve iniş daha kontrollüdür. Motor freni, sürücünün yokuş aşağı inerken kullandığı yöntemdir.

Motor freni, hareket halindeki bir araç motoru kontrol ettiğinde ve yavaşladığında gerçekleşir. 

Motor freni, aracın yokuş aşağı inerken veya yolda doğru hızı korumasını sağlar. Sadece fren pedalı ve üst vites yerine motor freni ve fren pedalına güvenmek çok daha güvenlidir.

Frenler kullanıma bağlı olarak zamanla aşınmaya başlar. Bu nedenle, frene binen yük ne kadar az olursa, aşınma süresi o kadar kısa olur. Sadece fren değiştirme maliyeti değil, aynı zamanda araba motorunun güvenliğidir.

Motor freni motora zarar verir mi?

Motor freni ayrıca vites küçültme olarak da adlandırılabilir. Bu yöntem, özellikle yokuş aşağı giderken yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olacaktır. Motor freni araca zararlı değildir, ancak avantajları vardır.

Motor freni nerede kullanılır?

Motor freni genellikle spor sürüşte kullanılır. Düz şanzımanlı araçlarda, tip sayısı maksimuma çıkarılarak, tam otonom sürüşte sürücünün ne zaman vites değiştireceğine karar vermesi sağlanır.

Kompresör freni nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi bir kompresör freni, motorun kompresörünün gücü kullanılarak üretilir. Kompresör frenlemesi, ağır araçlarda kullanılan bir tekniktir. Silindirlerde bulunan yanmış gazlar kompresörü yavaşlatarak aracın hareketini yavaşlatır.

DEP Fren Nedir?

DEP frenleme adı verilen teknik, araç yüksek hızda hareket ederken motora giden yakıtın kesilmesi, valflerin kapatılması ve motordaki havayı sıkıştırarak yavaşlamadan oluşur. Bu yöntemde araç bir inişte aşırı hızlanma nedeniyle kontrolden çıkmaz.

Ne tür fren sistemleri vardır?

  1. Hidrolik fren sistemi
  2. Pnömatik fren sistemi
  3. ABS'li fren sistemi
  4. Fren sistemi ASR
  5. ESP sistemi
  6. BAS sistemi
  7. MSR sistemi
  8. EBD sistemi

0 Yorum Var
Yorum yapabilirsiniz.

Email adresiniz gizli kalacaktır.

hakkımda
Merhaba, ben Umut Tamirci

Sizde uygun fiyatlara web sitesi yaptırmak istiyorsanız buradan bana ulaşabilirsiniz.

Whatsapp : 0539 596 53 87

Kategoriler
Etiketler
E-Bültene Abone Ol!

Attığımız son yazıdan ilk sen haberdar olabilirsin.