Kasko Sigortasında Tazminat ve Tazminat Ödemeleri Nasıl Olur?
Genel

Kasko Sigortasında Tazminat ve Tazminat Ödemeleri Nasıl Olur?

Sigorta, bir kişinin aracında meydana gelebilecek hasarları teminat altına alan bir teminattır. Bunun için her araç sahibinin araç satın aldıktan sonra kaza ihtimalini göz önünde bulundurarak kasko yaptırmasında fayda vardır.

Aşağıda, sigorta tamamlandığında tazminat ve yardımların nasıl ödendiğine ilişkin bilgiler yer almaktadır.

Araç sigortasında tazminat

İlk kez sigorta yaptıracak bir araç sahibinin sigorta sözleşmesi yaparken dikkat etmesi gereken en önemli nokta, sigorta bedelinin sigorta bedeline eşit olmasıdır.

Tazminat ödemelerinde sigorta bedeli rizikonun gerçekleştiği anda belirlenir. Sigortalı değerin bugünkü değeri olarak tanımlanır. Tazminat tutarı poliçede belirtilen miktardan fazla ise fazlalık sigorta olarak adlandırılır. Bu durumda sigortalının azami sorumluluğu fiili değer ile sınırlıdır.

Bu durumun tersi de vardır. Ayrıca sözleşmede belirtilen bugünkü değerden daha az olduğu tespit edilen risklerde de sigorta eksikliği bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda sigortacı daha az tazminat öder. Bu gibi durumlarda taraflar bilirkişiden faydalanır ve tarafların mağdur olmaması için yani sigortanın kaybolması veya fazla olması durumunda bilirkişi tarafından belirlenen tutarda anlaşmaya varılır.

Hasar durumunda, sigortalı kayıplar için bir sorumluluk atama hakkına sahiptir. Eksperlerin isim ve adresleri Hazine Müsteşarlığı'nın internet sitesinde yer almaktadır.

Tazminat ödeme şartları genel ve özel şartlar belgede belirtilmiştir. Tazminat esasları, poliçede yer alan teminatlara göre değişiklik gösterebilir. Sigortalı tarafından talep edilen bilgi ve belgelerin 30 gün içinde sigorta şirketine teslim edilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi, edindiği bilgi ve belgeler doğrultusunda gerekli işlemleri yaparak en kısa sürede tazminat sürecini tamamlamakla yükümlüdür.

Kasko yaptırmak isteyen araç sahibi, sigorta sözleşmesini yaparken tüm madde ve hakları okumalı ve kontrol etmelidir. Bu şekilde, tazminat gerektiğinde ne yapacağını bilecektir.

0 Yorum Var
Yorum yapabilirsiniz.

Email adresiniz gizli kalacaktır.

hakkımda
Merhaba, ben Umut Tamirci

Sizde uygun fiyatlara web sitesi yaptırmak istiyorsanız buradan bana ulaşabilirsiniz.

Whatsapp : 0539 596 53 87

Kategoriler
Etiketler
E-Bültene Abone Ol!

Attığımız son yazıdan ilk sen haberdar olabilirsin.