Elektrikli Motor Ehliyeti  Nedir?
Genel

Elektrikli Motor Ehliyeti Nedir?

Bazı elektrik motorları ehliyet gerektirmezken, bazıları ise sürüş sırasında can güvenliğini sağlamak için motosikletin gücüne göre derecelendiriliyor. Buna göre, bir motosiklet satın almak isteyen bir sürücü, uygun hak sınıfını edinmelidir.

Elektrik motoru ehliyeti almak isteyen herkesin M sınıfı ehliyet alması gerekir ancak bu sınıf en düşük seviye olduğu için genellikle tavsiye edilmez. 

Elektrik motoru ehliyeti almak için öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmanız gerekir. Kayıt sonrası teorik ve pratik eğitim verilmektedir. Motosiklet ehliyet sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından elektronik sınav şeklinde yapılmaktadır. Bu çevrimiçi testi başarıyla geçen bir aday, bir sonraki aşama olan sürüş testini geçer. Sürücü sınavını başarıyla geçerse belgeler kalır ve ehliyetini alabilir.

Elektrikli bisiklet ehliyetinin yaşı nedir?

Sürücünün elektrik motoru ehliyeti alabilmesi için 16 yaşında olması gerekmektedir. 16 yaşından küçük çocuklar bu lisansı alamazlar. Ancak, bazı elektrikli motosikletler ehliyet gerektirmez.

Hangi elektrik motoru, motosiklet, bisiklet ehliyet ve ehliyet gerektirmez? 

0,25 kW gücünde ve 25 km'den fazla olmayan hıza sahip elektrikli bisikletler için lisans veya tescil gerekmez. E-bisiklet pedal çevirmeden kapatılırsa, kayıt olmadan kullanılabilir. Ayrıca 45 km/s hızla giden tüm araçların plakalı ve ehliyetli olması gerekmektedir.

Elektrik motorlarını ruhsatsız kullanmanın cezası nedir?

0,25 kw ve daha fazla güce sahip elektrik motorunun ruhsatsız olarak karayolu trafiğinde kullanılması halinde para cezası uygulanacaktır. Karayolları Trafik Kanunu'nun 25'inci maddesine göre elektrikli bisiklet için 172 TL ve aynı kanunun 36'ncı maddesine göre kullanıcı için 1462 TL.

Elektrik motoru kullanan bir sürücü de kask takmalıdır. Polis onu kasksız yakalarsa 80 lira para cezası ödemek zorunda.

0 Yorum Var
Yorum yapabilirsiniz.

Email adresiniz gizli kalacaktır.

hakkımda
Merhaba, ben Umut Tamirci

Sizde uygun fiyatlara web sitesi yaptırmak istiyorsanız buradan bana ulaşabilirsiniz.

Whatsapp : 0539 596 53 87

Kategoriler
Etiketler
E-Bültene Abone Ol!

Attığımız son yazıdan ilk sen haberdar olabilirsin.