Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezaları Nelerdir? 2022
Genel

Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezaları Nelerdir? 2022

Yoldaysanız ve ehliyetiniz kaybolursa ne olur demeyin çünkü ceza tek haneli değil. Bazı durumlarda sadece sürücüye değil, araç sahibine de para cezası kesilebilir. Burada ehliyetsiz araç kullanma şekliniz cezanın şeklini değiştiriyor. 2020 yılı itibari ile ehliyetsiz yakalanmanız halinde uygulanacak cezalar aşağıda açıkça belirtilmiştir.

Ehliyetin var ama ehliyetsiz araba kullanıyorsun

TCK'nın 44. maddesine göre ehliyeti olup ehliyeti olmayanların ehliyetsiz araç kullanmaları halinde ehliyetsiz araç kullanma suçundan 235 TL para cezası ödenmesi gerekiyor. polis sorgusu sırasında ehliyet. Bu cezayı indirimli öderseniz 176,26 Türk Lirası % ceza ödemek zorunda kalırsınız. Burada bitmiyor, tam olarak 5 ceza puanı alıyorsunuz.

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası

Ehliyetsiz araç kullandığınızda ciddi bir rakam sizi bekliyor. Polis tarafından yakalanırsanız 2473 TL para cezası ödemek zorunda kalacaksınız. 15 gün içinde indirimli ceza öderseniz bu rakam 1.854 Türk Lirası'na düşecek. Ehliyetiniz olmadığı için muhtemelen araba yanınızda olmayacak. Bu durumda aynı ceza aracın plakasına da uygulanır. Böylece hem sürücü hem de araç para cezasına çarptırılır. Bu cezayı ikiye katlarsanız 4.946 TL, cezada indirim varsa 3.709,50 TL ödemeniz gerekecektir.

Ehliyetiniz iptal edildi ve araba kullanıyorsunuz

Ehliyeti iptal edilen kişilerin ehliyetsiz sürücülerden farkı yoktur. Böylece bu şekilde polis tarafından yakalanırsanız 2473 lira ödeyeceksiniz. Hatta bu şekilde polise yakalanırsanız araç kullanmanız yasaklanmış olur. Araç size kayıtlı değilse, aynı miktarda para cezasına çarptırılırsınız.

Geçici sürücü belgesi alınması

Geçici bir lisans iptali, size uygulanan bir ihtiyati tedbirdir. Böylece ehliyetiniz düzenlenmek üzere iptal edilmiş olup, bu şekilde araç kullanırsanız 2473 Türk Lirası para cezasına çarptırılırsınız. Araç üzerinizde değilse aracın plakası da cezai işlem görecektir.

0 Yorum Var
Yorum yapabilirsiniz.

Email adresiniz gizli kalacaktır.

hakkımda
Merhaba, ben Umut Tamirci

Sizde uygun fiyatlara web sitesi yaptırmak istiyorsanız buradan bana ulaşabilirsiniz.

Whatsapp : 0539 596 53 87

Kategoriler
Etiketler
E-Bültene Abone Ol!

Attığımız son yazıdan ilk sen haberdar olabilirsin.