Araç Trafik Sigortası Kamu Zararlarını Karşılar mı?
Genel

Araç Trafik Sigortası Kamu Zararlarını Karşılar mı?

Zorunlu kasko sigortası, adından da anlaşılacağı gibi, sürücülerin kendi kusurları ile üçüncü kişilere zarar vermeleri durumunda poliçede belirtilen teminat miktarını kapsar.

Trafik sigortası sadece üçüncü şahıslara verilen zararları kapsar.  Basitçe söylemek gerekirse, seyahat sigortası her zaman mağdurun yanındadır. Örneğin bir örnekle açıklayacak olursak trafik kazasında yaralananların tıbbi malzeme ve ilaç masrafları dahil tüm tedavi masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmakta ve SGK tedavi masrafları ödenmektedir. Sağlık Uygulama İletişimi (SUT) aracılığıyla.

Trafik kazaları her zaman masum değildir. Bazı durumlarda kamda da ciddi hasarlar meydana gelebilir. Yani yoldan çıkan bir araç refüjlere, elektrik direklerine, evlere ve dükkanlara zarar verebilir.

Peki, seyahat sigortanız halka verdiğiniz zararı karşılıyor mu?

 Trafik sigortası sizin tarafınızdan başkalarına verilen zararları teminat altına almakta olup, maddi hasarların ancak sigorta poliçesinde belirtilen teminat kapsamında karşılanacağının altı çizilmelidir.

Trafik sigortası hangi zararları karşılar?

Zorunlu motorlu üçüncü şahıs sorumluluk sigortasının kendi kapsamı vardır. Bu tutar, üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortasının genel şartlarında açıkça belirtilmiştir. Bu şartlara göre teminat kapsamına girmeyen ve sigorta şirketlerinin tazminat ödemediği zararlar şunlardır:

Park halindeki araçlarda meydana gelen hasarlar motorlu üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası ile karşılanabilir. Başka bir deyişle, motorlu üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası, sürücünün aracına verdiği zararı asla kapsamaz. Bu yönüyle zorunlu kasko, kasko sigortasından farklıdır.

Trafik sigortası olan bir sürücü bir kazada gelir kaybederse, trafik sigortası bu gelir kaybını karşılamaz.

Trafik sigortası sadece üçüncü kişilerin uğradığı maddi ve kişisel zararları kapsar ve olası tazminat talepleri ve yasal talepler için herhangi bir garanti vermez.

 

0 Yorum Var
Yorum yapabilirsiniz.

Email adresiniz gizli kalacaktır.

hakkımda
Merhaba, ben Umut Tamirci

Sizde uygun fiyatlara web sitesi yaptırmak istiyorsanız buradan bana ulaşabilirsiniz.

Whatsapp : 0539 596 53 87

Kategoriler
Etiketler
E-Bültene Abone Ol!

Attığımız son yazıdan ilk sen haberdar olabilirsin.