Araç Şasi Numarası Nasıl Kontrol Edilir?
Genel

Araç Şasi Numarası Nasıl Kontrol Edilir?

Şasi numarası, bir aracı tanımlamak için kullanılan tanımlayıcıya benzer. Bu nedenle her aracın şasi numaraları birbirinden farklıdır. Araç kimlik numarası olmadan kimlik tespiti yapılamaz ve trafik akışına girmek yasaktır. Bu nedenle sürücülerin ikinci el araç satın alırken şasi numarasına dikkat etmesi gerekmektedir.

Şase numarası nedir?

Şasi numarası ilk olarak 1950'lerde Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanıldı. 17 basamaklı bu sayılarda karışıklık olmaması için i, ı, o ve q harfleri kullanılmamıştır. Günümüzde birçok aracın ön camında sürücü tarafında bulunan bu numara, araçların ön yolcu koltuğunun altında, motorun üzerinde ve ehliyetin alt kısmında da yazmaktadır. Şasi numarası kontrolü yapılırken ehliyet üzerindeki bilgilerin araç üzerindeki bilgilerle eşleşmesi gerekmektedir.

Şasi numarası ne için?

Şasi numarasının araç kimliğine benzer olduğundan bahsetmiştik. Buna göre kasko, kasko, kasko, vergi borcu gibi ödemeler yapılırken şase numarası istenmektedir. Bu numara aynı zamanda araca geçmiş hasarlarla ilgili bilgileri de doğrulayacaktır. Şasi numarasına bakarak aracın modeli, yaşı, üretim yeri ve teknik özellikleri gibi tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Şasi numarasını nasıl güncellerim?
Yasaya göre, tüm araçların bir şasi numarası olması gerekir. Bu nedenle araç muayenesi sırasında şasi numarası kontrol edilir. Kontrol sırasında numara okunamazsa, araç ağır kusurlu sayılacağından araç kontrol edilmeyecek ve yola gönderilemeyecektir. Böyle bir durumla karşılaşan sürücü, derhal Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makine Mühendisleri Odası veya yetkili teknik üniversiteler ile iletişime geçerek numarayı kontrol etmelidir.

Doğrulamadan sonra, yeni şasi numarası motora, ön yolcu koltuğunun altına veya tekrar sürücünün ön camına damgalanır.

Bu işlemden sonra araç tekrar kontrol edilir, kontrol tamamlanır ve harekete geçmesine izin verilir.

Şasi numarası yukarıda belirtilen problemlere göre her araçta bulunması ve okunması gereken vazgeçilmez bir uygulamadır.

0 Yorum Var
Yorum yapabilirsiniz.

Email adresiniz gizli kalacaktır.

hakkımda
Merhaba, ben Umut Tamirci

Sizde uygun fiyatlara web sitesi yaptırmak istiyorsanız buradan bana ulaşabilirsiniz.

Whatsapp : 0539 596 53 87

Kategoriler
Etiketler
E-Bültene Abone Ol!

Attığımız son yazıdan ilk sen haberdar olabilirsin.